Smartfon dla osób niewidomych? Tak to możliwe, dzięki czytnikom ekranowym. Czym jest czytnik ekranowy?

Osoby z wadą wzroku lub jego brakiem mogą z łatwością posługiwać się smartfonem. Tak, dokładnie! To wszystko dzięki czytnikom ekranowym, które między innymi Apple posiada wbudowane w swój system i działają z praktycznie każdą aplikacją i funkcją systemu prawidłowo.

Nefrolog Warszawa
http://evimed.com.pl/nefrolog/
Zespół lekarzy specjalistów, dla których
liczy się medycyna oparta na faktach.

Już od Windowsa 2000 Microsoft posiada wbudowany syntezator mowy, który został nazwany Narratorem w swoim systemie. Google Android oferuje w anglojęzycznej wersji funkcję „Text-to-speach” a Apple promuje w swoich systemach mac OS oraz iOS funkcję o nazwie VoiceOver, która jest wspierana w wielu językach. Dla osób z większymi wadami lub dolegliwościami powstały specjalne wersje systemów oparte o Linuxa.

Czytnik ekranowy to ułatwienie jednak nie tylko dla osób, które mają problemy ze wzrokiem. Dla osób ze stwierdzonym analfabetyzmem czy problemami z nauką ta funkcjonalność może być niezbędna do płynnego posługiwania się komputerem. Jednak jego wersja głosowa nie jest jedyną. Czytnik głosowy działa na komputerach z ekranami właśnie takimi jak wymienionymi wcześniej. Są to systemy znane przeciętnemu użytkownikowi komputera, które mimo wszystko wymagają standardowych urządzeń peryferyjnych lub ekranu dotykowego do obsługi. Jednak istnieją specjalne wersje czytników ekranów dla komputerów, które nie posiadają ekranu. Dla osób niewidomych nie ma potrzeby posiadania ekranu, wystarczy tylko głośnik oraz mikrofon. Jeszcze inne wersje nie wykorzystują w tym celu zmysłu słuchu oraz mowy tylko dotyk za sprawą monitorów Braille’a.

Najbardziej popularnym i najłatwiej dostępnym rozwiązaniem jest jednak system mac OS oraz telefony iPhone i tablety iPad. Funkcja VoiceOver. Apple przygotowało dla posiadaczy ich systemu szereg udogodnień od redukcji kolorów po ich kompletne wyłączenie co zdecydowanie ułatwi pracę osobom z różnymi rodzajami wady wzroku. Firma z Kalifornii promuje bardzo często aplikacje, które rozszerzają swoją funkcjonalność specjalnie dla VoiceOver. Co sprawia, że deweloperzy chętniej piszą aplikacje dla osób z problemami zdrowotnymi. Sam system jednak zapewnia wsparcie dla każdej aplikacji napisanej na iOS oraz mac OS.

Niestety jest to jedyna funkcja warta uwagi z popularnych systemów dla osób nie mówiąc w języku angielskim. Dla osób z większymi wadami i problemami zdrowotnymi powstały specjalne systemy takie jak B-Linux, które zdecydowanie lepiej się sprawdzą. Jednak koszt zbudowania urządzenia, będzie zdecydowanie wyższy niż zakup gotowego urządzenia Apple’a. Przy tym jednak komputer będzie dostosowany do wady osoby z niego korzystającej co zdecydowanie wpłynie pozytywnie na korzystanie z niego.