Granie na low-endach czyli Firefox OS gry w akcji

Gry mobilne przyczyniły się do upadku kieszonki do Sony Playstation, która ostatecznie nie doczekała się nawet swojej drugiej wersji. Wyniki sprzedaży handheldów Nintendo nie cieszą się również wysokimi wynikami sprzedaży. Wszystko to odbyło się za sprawą rozwijającego się rynku gier na urządzenia działające na systemie iOS oraz Google Android. Jednak to nie sama łatwość i dostęp do dobrze zoptymalizowanych i wydajnych urządzeń spowodował powolną agonię konsoli przenośnych. Przyczynili się do tego gracze, którzy coraz chętniej wybierają gry typu **free-to-play**. Jednak na rynku tanich urządzeń swój epizod miał Firefox OS, który działał zupełnie inaczej niż każdy znany nam dotąd system. Może z wyjątkiem Chrome OS. Aplikacje były zwykłą stroną internetową napisaną w HTML5. Jak w takich warunkach więc znalazły się gry?

Psychoterapia online
https://bezproblemowo.com/
Psychoterapia i porady psychologiczne przez Skype.
Psychiatra internetowy bez wychodzenia z domu.

Umówmy się od telefonów tańszych niż mikropłatności w… Candy Crush nie można oczekiwać zbyt wiele. Większość urządzeń konkurencyjnych za takie kwoty zwykle miało problemy już na poziomie drawera aplikacji pomimo ilości dostępnych aplikacji. Nawet używany iPhone czy flagowy telefon z systemem Android, używany w tej cenie miał problemy ze sprawnym poruszaniu się po interfejsie systemu. W końcu elektronika starzeje się w przerażającym tempie. Jednak urządzenia z Firefox OS potrafiły sobie poradzić z niemal każdą dostępną na nie aplikacją czy grą. Tutaj problem jednak przeradzał się przeciwną stronę – gier było zwyczajnie mało za sprawą potrzeby pisania ich „na przeglądarkę”

Fani gier free-to-play będą zawiedzeni, bo na Firefox OS trudno jest znaleźć jakąkolwiek płatną grę a co dopiero grę która poprosi gracza o podanie karty debetowej w celu pobrania z jego konta… wartości telefonu? Popularnych gier z innych platform również nie ma tutaj co szukać. Dostaniemy jedynie port przeglądarkowego Cut The Rope. Więc jak wyglądają gry na Firefox OS?

Pamiętacie te czasy gdy wyszukiwało się „Gry Online” gdy kieszonkowe nie wystarczało zakup na nowego tytułu na PC-ta? Seria flashówek, w które można było zagrywać się godzinami i to jeszcze za darmo. Tak właśnie te czasy wracają wraz z Firefox OS-em. Z drobną różnicą tutaj gry mamy na wyciągnięciu ręki w Marketplace’ie Mozilli a większość z nich działa płynnie. Jakość gier niestety nie powala. Dokładnie w taki sposób zapamiętałem przeglądarkowe gry w które mogłem się zagrywać dekadę temu… i to na początu tamtej dekady. Wielu programistów poszło również na łatwiznę i nie zadbało o to by ich gra mogła działać bez połączenia z internetem.

Podsumowując temat Firefox OS gry – na rynku pojawiły się i działały liczne gry, nawet całkiem płynnie na bardzo tanich urządzeniach. Niestety ich jakość – idąc za ciosem – była też bardzo słaba. Jednak czego możemy oczekiwać od telefonów, które kosztują mniej niż „Cukierki” w grach na konkurencyjne urządzenia? Dodatkowo od prawie pół roku w Marketplace’ie nie pojawiała się żadna nowa gra i nie można liczyć na zmianę sytuacji w końcu w zeszłym roku skończyło się oficjalne wsparcie dla systemu.