Firefox OS – system, który miał szansę być konkurentem dla Androida

Firefox OS to produkt niezależnej grupy developerów Mozilla, który powstał w 2012 roku. Jego publikacja i popularność jednak rozpoczęła się rok później. Niestety nie trwała zbyt długo bo po ledwie 16 aktualizacjach i 3 latach Mozilla zamknęła pracę nad Firefox OS’em. Dziś jedyne co zostało po Firefox OS to parę telefonów na rynku wtórnym a raczej to parę modyfikacji na telefony z Androidem i strona informująca o niekończącej się porzuconej becie systemu 2.5.

Transport do Grecji
http://www.transportgrecja.pl/
Profesjonalny spedytor z wieloletnim doświadczeniem.
Transport ciężarowy pomiędzy Polską a Grecją.

Firefox OS to system, który zamierzał zdetronizować Androida a przynajmniej ukraść część jego klientów. Na samym początku mozilla szczyciła się portami swojego telefonu na Samsunga S2 czy też inne urządzenia. W 2013 roku na targach MWC Mozilla mogła się poszczycić współpracą z marką między innymi LG, ZTE oraz Huawei nad urządzeniami kierowanymi na rynki Brazylii, Kolombii, Węgier, Meksyku, Czarnogóry, Polski, Serbia, Hiszpania i Wenezuela. W ten sposób Mozilla liczyła na przejęcie klientów urządzeń budżetowych z systemem od giganta z Mountain View. Android jednak swoją odpowiedź miał rok później wydając smartfony oznaczone Android One, które miały być tanie, szybkie, aktualne oraz z czystą wersją Androida, której zapowiedź pojawiła się już w 2013 kiedy posiadał Motorolę w postaci modelu Moto G.

Mozilla swój plan tanich oraz szybkich smartfonów przeniosła na rozwijające się rynki Indii… Tam wraz z firmą Speadtrum postanowiono wydać smartfon za 100.95zł (25U$). Do produkcji telefonu doszło jednak jego cena wzrosła o 32% czyli do… 133.25zł (33U$, 1999 Rs.).

Firefox OS pomimo, że działał na tym samym jądrze systemu działał zupełnie inaczej od systemu Google Android. Smartfon z Androidem wyświetla aplikację napisaną zupełnie w ten sam sposób co pełnoprawne aplikacje na Windowsa czy mac OS. Natomiast Mozilla aby trafiać w budżetowe rynki musiała obniżyć wykorzystywania zasobów w ten sposób system działał tak jak przeglądarka internetowa (np. Chrome czy Firefox) a aplikacje były wyświetlane jako strony internetowe. Dzięki takiemu zabiegowi produkcja telefonów mogła być tańsza ale jednak możliwości programistów aplikacji i gier zostały ograniczone w porównaniu do możliwości systemu od Google’a gdzie jedynym ograniczeniem jest optymalizacji i wydajność urządzeń dostępnych na rynku.

Ostatecznie w 2014 roku Firefox wraz z marką Alcatel One wydał swój flagowy telefon. Posiadał on ekran o przekątnej 3.5″ z nieznanym bliżej procesorze Cortex A5 oraz 256MB RAM i 512MB pamięci flash. Niestety i tym razem system Android nawet w tańszych urządzeń był już zaopatrzony w wydajniejsze procesory, 1GB pamięci RAM oraz często 8GB pamięci flash.

Ostatecznie w 2016 roku po rosnącej fali krytyki systemu Firefox OS, gdzie głównym zarzutem było sprowadzanie rynku urządzeń mobilnych do ery przed iPhone’em Mozilla zamknęła prace nad wersją 2.5 i do dnia dzisiejszego system przestał być wspierany a garstka jego fanów została zmuszona do powrotu na urządzenia od konkurencji a w końcu miały być tanie i szybkie smartfony…